Back شما اینجا هستید: خانه گردشگری بخش های گردشگری جهان گردي طبیعت زیبای رومانی

طبیعت زیبای رومانی

رومانی (به رومانیایی România) کشوری است در جنوب شرقی اروپا. پایتخت آن بخارست است.
مساحت آن به وسعت 238.000 کیلومتر مربع است و جمعیتی در حدود 21.5 میلیون نفر دارد.رومانی از لحاظ مساحت یکی از کشورهای با وسعت متوسط در اروپا و همچنین هفتمین کشور عضو اتحادیه اروپاست.

 

 


همسایگان کشور رومانی عبارتند از:
مولداوی(Moldavia) ،اوکراین(Ukraine) ،مجارستان (Hungary) ،صربستان(Serbia) ،بلغارستان(Bulgaria) و قسمتی از سواحل دریای سیاه.


دولت رومانی بر پایه ی جمهوریست و دارای دو قوه ی مقننه ی پارلمانی می باشد همچنین از سال 2007 عضو اتحادیه اروپا شده است.
موقعیت جغرافیایی و تحولات تاریخی این منطقه باعث بوجود آمدن فرهنگ متفاوت و متمایز دراین منطقه شده است و رومانی را به سه قسمت اروپای شرقی،اروپای غربی و بالکان تقسیم کرده است، این بدلیل ظاهر جغرافیایی رومانی نیز هست که نسبتا" مدوراست.

کوه ها،دشت ها و تپه ها هر کدام یک سوم از مساحت رومانی را دربر گرفته اند.رود دانوب که قابل کشتیرانی نیز هست در رومانی قرار گرفته است.در دلتای دانوب گونه های گیاهی و جانوری بی نظیری یافت می شود که باعث می شود این مکان جزء یکی از مناطق زیبا در اروپا به حساب آید همچنین این مکان تحت حفاظت بین المللی می باشد.مهمترین رود رومانی دانوب است که خط مرزی این کشور با صربستان و بلغارستان را تشکیل می دهد،و با طول 1075 کیلومتر در رومانی جریان دارد.رودخانه های دیگر رومانی:
Mures(768 km) ,Olt(736 km) ,Prut(716 km) ,Siret(596 km)
رومانی در 25 درجه ی غربی نصف النهار مبداء وبطور موازی در 45 درجه ی مدار شمالی قرار دارد.این مختصات ریاضی باعث تشکیل نیمه راهی میان خط استوا و قطب شمال،سواحل اقیانوس اطلس و شبه جزیره ی ایبری و مرزهای شرقی قاره ی اروپا و کوه های اورال می شود.از لحاظ زمانی رومانی دو ساعت جلوتر از گرینویچ است.
متوسط دمای سالانه در تابستان از 22 تا 24 و در زمستان از -3تا-5 درجه ی سلسیوس نوسان دارد.در حالی که متوسط دمای سالانه در مناطق جنوبی 11 درجه ی سلسیوس و در مناطق شمالی 8 درجه ی سلسیوس است.این تنوع تغییرات آب وهوایی بدلیل گسترش عرض جغرافیایی و وجود ارتفاعات بسیار است.

رومانی تاریخ کهن و پر افتخاری دارد،نام دیرینه رومانی داچیا (Dacia)می باشد.بعد از جنگ با روم بین سال های 102 تا 103 و 106 تا 106 میلادی داچیا یکی از استان های روم شد.اما در طول قرو ن وسطی رومی ها داچیا را ترک کردنده و به منطق دیگری به نام های والاچیا،مولداویا و ترنسیلوانیا رفتند.اکنون 90 درصد جمعیت این کشور را رومانیایی ها ،7 درصد آن را مجارستانی ها تشکیل می دهند، ما بقی متشکل از کولی ها ،آلمانی ها ،اوکراینی ها، تورک ها ، تاتارها و غیره هستند.از کل جمعیت رومانی 55 درصد در شهر ها و 45 درصد در مناطق روستایی زندگی میکنند.
در سال 1459 بخارست به عنوان پایتخت رومانی انتخاب شد و اکنون بیشتر از دو میلیون نفر جمعیت دارد.15 درصد ظرفیت صنعتی ملی در این شهر متمرکز شده است.
از سال 2014 به بعد نرخ واحد پول رومانی مثل سایر کشور های عضو اتحادیه اروپا یورو خواهد شد.

به اشتراک بگذاريد

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه

لطفا فقط در مورد همین مطلب، کامنت بگذارید. اگر می‌خواهید موضوعی دیگر را با ما در میان بگذارید، از فرم تماس استفاده کنید.
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
کامنت‌های شما بعد از تأیید مدیر سایت، نمایش داده می‌شوند.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تازه‌هاي سايت