Back شما اینجا هستید: خانه فرهنگ و هنر بخش های فرهنگ و هنر تاریخ و تمدن روز عشاق: ولنتاین یا سپندارمذگان؟!!

تاریخ و تمدن

روز عشاق: ولنتاین یا سپندارمذگان؟!!

۲۵ بهمن ماه (ولنتاین) را به عشقمان تبریک بگوییم یا ۲۹ بهمن ماه (سپندارمذگان) را؟

سال ها دل طلب جام جم از ما می کرد
وانچه خود داشت ز بیگانه تمنا می کرد

تنها مدت کمی به اواخر بهمن ماه و اواسط ماه فوریه باقی مانده که
روز عشق فرنگی (ولنتاین)
و
روز عشق ایران باستان (سپندارمذگان)
به فاصله ی چهار روز از هم قرار دارند

چند سالی است که ۲۵ بهمن (۱۴ فوریه) روز ولنتاین و خرید گل و عروسک ، شکلات و … در کشورمان باب شده است . اکثر جوان ها بدون اطلاع از اینکه اصلا این ولنتاین خوردنی یا پوشیدنی است، فقط می دانند که در این روز باید برای کسانی که دوست دارند هدیه بخرند.

ولنتاین چیست؟
در قرن سوم میلادی که مطابق می شود با اوایل امپراطوری ساسانی در ایران، در روم باستان فرمانروایی بوده است به نام کلودیوس دوم . کلودیوس ، عقاید عجیبی داشت، از جمله اینکه سربازی خوب خواهد جنگید که مجرد باشد؛ از این رو ازدواج را برای سربازان امپراطوری روم قدغن می کند. کلودیوس به قدری بی رحم و فرمانش به اندازه ای قاطع بود که هیچ کس جرات کمک به ازدواج سربازان نداشت. اما کشیشی به نام والنتیوس (ولنتاین)، مخفیانه عقد سربازان رومی را با دختران محبوبشان جاری می کرد. کلودیوس دوم از این جریان خبر دار می شود و دستور می دهد که ولنتاین را به زندان بیاندازند. سرانجام کشیش به جرم جاری کردن عقد عشاق با قلبی عاشق اعدام می شود. بنابراین او را به عنوان فدایی و شهید راه عشق می دانند و از آن زمان نهاد و سمبلی می شود برای عشق.

اما متاسفانه و با کمال تعجب، ایرانیان ِ امروز،
با بیش از چهارهزارو پانصد سال تمدن،
برگزاری جشنها و مناسبتهای بیگانه را نشانه ی تمدن و فخر می دانند!

همه اسم "ولنتاین" را شنیده اند و مراسم آن را مانند سایر بیگانگان بجا می آورند،
ولی تا به حال اسم "سپندارمذگان" به گوششان هم نخورده است .

"سپندارمذگان" چیست؟


در ایران باستان، نه چون رومیان از سه قرن پس از میلاد، که از بیست قرن پیش از میلاد، یعنی حدودا دوهزار سال پیش از تولد ولنتاین، میان آریائیان روزی موسوم به روز عشق (سپندارمذگان یا اسفندارمذگان) بوده است.
این روز در تقویم زرتشتی مصادف است با پنجم اسفند ماه و در تقویم جدید ایرانی، که شش ماه اول سال سی و یک روز حساب میشود، شش روز به جلو آمده و دقیقا مصادف میشود با ۲۹ بهمن، یعنی چهار روز پس از روز ولنتاین فرنگی.
زرتشیان جشن سپندارمذ (سپندارمذگان – روز زن و روز زمین) را هرساله در پنجم اسفند ماه برگزار میکنند.در ایران باستان هر ماه را سی روز حساب می‌‌کردند و علاوه بر اینکه ماه ها اسم داشتند، هریک از روزهای ماه نیز یک نام داشتند.
به‌عنوان مثال روز اول «روز اهورامزدا»،
روز دوم، روز بهمن (سلامت، اندیشه) که نخستین صفت خداوند است،
روز سوم اردیبهشت یعنی «بهترین راستی و پاکی» که باز از صفات خداوند است،
روز چهارم شهریور یعنی «شاهی و فرمانروایی آرمانی» که خاص خداوند است
و
روز پنجم «سپندارمذ» بوده است.


"سپندارمذ" لقب ملی زمین است یعنی گستراننده، مقدس، فروتن. زمین نماد عشق است چون با فروتنی، تواضع و گذشت به همه عشق می‌‌ورزد. زشت و زیبا را به یک چشم می‌‌نگرد و همه را چون مادری در دامان پر مهر خود امان می‌‌دهد. به همین دلیل در فرهنگ ایران باستان "سپندارمذ" را به‌عنوان نماد عشق می‌‌پنداشتند.
پسوند "گان" هم به معنی "جشن" است، و در نتیجه "سپندارمذگان" به معنی "جشن سپندارمذ" (جشن روز زن و زمین) است.
در هر ماه، یک بار، نام روز و ماه یکی می‌‌شده است که در همان روز که نامش با نام ماه مقارن می‌‌شد، جشنی ترتیب می‌‌دادند متناسب با نام آن روز و ماه. مثلاً شانزدهمین روز هر ماه "مهر" نام داشت که در ماه مهر، «مهرگان» لقب می‌‌گرفت.
همین طور روز پنجم هر ماه "سپندارمذ" یا "اسفندارمذ" نام داشت که در ماه دوازدهم سال که آن هم "اسفندارمذ" نام داشت، جشنی با همین عنوان می‌‌گرفتند.
"سپندارمذگان" جشن زمین و گرامی داشت عشق است که هر دو در کنار هم معنا پیدا می‌‌کردند.
در این روز زنان به شوهران خود با محبت هدیه می‌‌دادند. مردان نیز زنان و دختران را بر تخت شاهی نشانده، به آنها هدیه داده و از آنها اطاعت می‌‌کردند. جشن "سپندارمذگان" یا "اسفندگان"، روز گرامیداشت زنان در ایران باستان بوده است.
در باور ایرانى مرد داراى قدرت مردانگى و تفکر و خردورزى بیشترى است، در برابر آن زن نیز داراى مهر ورزى، عشق پاک، پاکدامنى و از خودگذشتگى فراوان ترى است که هر یک از این دو به تنهایى راه به جایى نبرده و حتى روند پویایى گیتى را هم به ایستایى مى کشانند.
اگر مردان بدنه هواپیماى خوشبختى اند، زنان موتور آن اند که پیکره بى موتور و موتور بى بدنه هیچ کدام به تنهایى به اوج سعادت نمى رسند بلکه ذره اى حرکت و جنبش هم برایشان ناممکن است.
اشوزرتشت خوشبختى بشر را وابسته به میزان دانش و خرد انسان مى داند نه جنسیت و قومیت و رنگ و نژاد و از دیدگاه وى همه انسان ها _ همه زنان و مردان _ داراى حقوق برابرند. او دختران را در گزینش همسر آزاد شمرده و عشق پاک و دانش نیک را دو معیار اصلى مى داند و خوشبختى همسران جوان را در زندگى زناشویى در این مى داند که هر یک بکوشند تا در راستى از دیگرى پیشى جویند.
ملت ایران از جمله ملت هایی است که زندگی اش با جشن و شادمانی پیوند فراوانی داشته است، به مناسبت های گوناگون جشن می‌‌گرفتند و با سرور و شادمانی روزگار می‌‌گذرانده اند. این جشن ها نشان دهنده فرهنگ، نحوه زندگی، خلق و خوی، فلسفه حیات و کلاً جهان‌بینی ایرانیان باستان است.

شاید هنوز دیر نشده باشد که روز عشق را از 25 بهمن (ولنتاین) به 29 بهمن (سپندارمذگان ایرانیان باستان) منتقل کنیم


این ایمیل را به تمام ایرانیانی که می شناسید بفرستید

به اشتراک بگذاريد

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to LinkedIn

دیدگاه‌ها   

0 # کوروش 1394-06-26 07:37
من تاریخ ازدواجم رو 29 بهمن روز سپندارمذگان گذاشتم تا به سنت نیاکانم همیشه روز
عشق ایرانیان رو با سالگرد ازدواجم جشن بگیرم
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+2 # وحید 1393-12-01 15:21
Merc merc vaghean khob bod
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+2 # آریو 1393-12-01 10:16
درود بر همه دوستان
در مورد تاریخ صحیح این جشن باید به این نکته توجه بشود که درسته شش ماه اول سال 31 روزه شدند اما افرادی که 29 اسفند را روز سپندارمذگان در نظر میگیرند آیا یک ماه اضافی که هر 120 سال باید داشته باشند را نیز به جا میآورند.
اگر بخواهیم با تقویم زرتشت پیش بریم پس باید سال بعد 12 روز و سال بعد از آن 18 روز تغییر کند.
در تقویم جدید نیازی به این تغییرات نیست و همان 5 اسفند را می توان جشن گرفت زیرا جابه جایی 1 ماهه تقویم قدیم به جابه جایی 6 یا 7 روزه در هر سال تبدیل شده است
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+2 # وحید 1393-11-30 11:18
عالی بود مرسی
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+3 # محمدمحسن پور 1393-11-29 18:12
فقط ایران
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+8 # سروش 1393-11-28 20:32
دوستان تقویم ایرانی در سال فقط 6ساعت کم داشته که هر 120 سال جشن صده می گرفتند و سال 120ام یک ماه به سال اضافه می شده و دیگر سال کبیسه نداشتند پس اختلاف 6ساعت بوده نه 6 روز پس 5 اسفند هم می شود همان سپندار مذگان لطفا تفسیر نفرمایید در ضمن مناسبتها لازم نیست بین المللی باشد در هرکشوری می توان مناسبتهای مربوط به ان کشور را جشن گرفت پس سپندارمزگان روز احترام به زنان و عاشقان بودن مبارک
---------------------------------------
روزنه: در گاهشمار اوستایی، ماه ۳۱ روزه وجود نداشته و تمامی ماه‌ها ۳۰ روزه برگزار می‌شدند.
به منظور اصلاح این تقویم و نزدیک نمودن آن به گاهشمار شمسی واقعی، هر ۱۲۰ سال «۱ ماه» به سال می‌افزودند تا نوروز حدودا بر ۱ فروردین شمسی منطبق شود.
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+3 # لیلا 1393-11-28 07:08
جشن سپندارمذگان قبول، اما روح جمعی هم دوست داشتنی و انرژی بخشه. اینکه با تمام دنیا یکی بشی و تافته جدا بافته نباشی! :)
مثلا کاش می شد تو تموم دنیا ولتاین رو به سپندارمذگان منتقل کنیم و همچنان یکی باشیم :(
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+9 # نسترن 1393-11-27 08:20
من که چند ساله ۲۹ بهمن روز سپندارمذگان رو هم به عشقم تبریک میگم و واسش یک هدیه کوچیک میخرم
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+6 # Ghazal Moosavi 1393-11-27 06:28
Awli Boooood Mmnoon
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+11 # کیانا 1393-11-26 14:27
عالی بود ممنون از این که به جشن های ایرانی اهمیت می دهید. روز سپندارمذگان مبارک
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+17 # فرشید 1393-11-26 09:23
سلام دوستان.
ما باید رسم هایی که در مورد تاریخ کشورمان هست را جشن بگیریم.ونباید به موضوعاتی که به کشورهای غربی وآمریکایی وعربی مربوط میشه اهمیت بدهیم.
فقط ایران
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+1 # بهار 1393-11-26 07:53
٢٩بهمن يا٥اسفند؟ كدوم بايد جشن گرفته بشه؟
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+7 # بهار 1393-11-26 07:51
ممنون از اطلاع رسانيتون ما تاريخ هاي ايراني رو نمي دونيم از امروز به بعد همه با هم سپندار مذگان جشن مي گيريم و به همه اطلاع رساني مي كنيم لطفاً تمام اطلاعات تاريخ ايراني رو بهمون بديد ممنون
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+3 # me 1393-11-25 08:44
سلام
به اسپندارمذگان ایرد میگیرید
تو ولتناین هم ابهاماتی هست. ممکنه اصلاً واقعیت نداشته باشه. گفتن اون زمان کشیشها نمیونستن زن بگیرن یا عاشق شن. تو تاریخچه نوشته کشیشه عاشق دختر زندان بان میشه
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+5 # marva 1393-11-25 05:39
در باره پرسش بخاطر وجود دوگانگی‌ها باید گفت که جشن‌ها و فاصله‌های میان آنها در نوشته‌های کهن ایرانی دارای تعریف و اندازه‌های مشخصی است که به مانند دانه‌های یک زنجیر در پیوستگی کامل با یکدیگر هستند. تغییر جای یکی از آنها، موجب گسست همه این رشته خواهد شد.چنانکه در منابع ایرانی آمده‌است، جشن سده پس از ۴۰ روز از شب یلدا یا چله، و پس از ۱۰۰ روز از اول آبان قرار دارد. همچنین جشن سده، پیش از ۲۵ روز از جشن اسفندگان است.این اندازه‌ها و فاصله‌های تعریف شده در نوشته‌ها و ریشه نامه‌های کهن ایرانی، نشان میدهد روز سپندار مزگان 5 اسفند است.
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+11 # صبا 1393-11-24 20:53
اگه ما جونا ولن تاین رو جشن میگیریم چون باهاش اشناییم اما از روز عشق خودمون خبر نداریم دلیلش رسانه هست ک اصلن به این روز عشقو عاشقی اهمیت نمیده و همچین برنامه ای تو ایران بی معناس به همین دلیل ما به فرهنگ غرب رو میاریم..
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+24 # ایرانی 1393-11-24 09:33
دلیل اینکه ولنتاین بیشتر جا افتازه بین جوونا اصلا دلیلش این نیست که جوونا غرب زده ان یا فرهنگشونو زیر پا گذاشتن.اصلا.تنه ا دلیلش اینه که اون روز ادلاع رسانی بیشتری داشته.اطلاعات و تبلیغات بیشتری براش وجود داشته.همین یاد بگیریم واقع بین باشیم جای اینکه سریع توهین کنیم.

مثلا ما تو ایران روز زن خودمونو قبول داریم نه روز زن امریکایی و اروپایی رو چون راجع به تاریخ و تاریخچش اطلاعات داریم و همه هم ازش طبعیت می کنن.تو تقویممون هم هست اما روز عشق ایرانی کجا ازش صحبت شده که بخواد بخاطر عربزدگی کنار کذاشته بشه؟!؟'؟'؟
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+14 # امین 1393-11-24 08:33
همه با هم روز سپندارمذگان را جشن می گیریم.
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+14 # سحر 1393-11-23 14:58
روز عشق ایرانی 5 اسفند همین طور که از اسمش پیدا س خجسته باد این جشن اهورایی
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+3 # اريا 1393-11-25 07:14
سحر جان متن رو خوب نخوندي ميگه تو تاريخ زرتشتيان 5 اسفنده كه به تاريخ اسلام ميشه 29 بهمن كه مصادف است با 5 اسفند زرتشتيان
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+6 # شهرزاد 1393-11-23 14:00
با تشکر از شما عالی بود 5 اسفند سپندار مذگان ایرانی را جشن میگیریم
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+3 # پری 1393-11-20 11:35
vaaaaaaay kheili bahal bod mer30
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+15 # آرزو 1393-10-30 09:22
جشن سپندار مذگان آن چنان که از نامش پیداست روز 5 اسفند برگزار می شود 6 روز اختلاق روز با نیم سال اول درست ولی اگر قرار به عقب کشیدن اعیاد و جشن های ایرانی باشد پس شب یلدا مهرگان و بقیه رسوم نیز باید 6 روز به عقب کشیده شوند-
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+5 # جلال 1393-09-30 05:01
همه روز تان با عشق و محب باد
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+2 # فاطمه 1393-09-29 13:02
ببخشید الان روز مهرگان مصادف میشه با 10 مهر یا 16 مهر
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+29 # Roomina 1393-08-01 07:21
واقآ بایدبه شمادوستان عزیزکه نمیذاریدفرهنگ ها ازبین بره وبرای زنده نگه داشتنشون اطلاع رسانی میکنید آفرین گفت.ازهمه ی شما نازنینان متشکریم
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+14 # محمد 1393-02-11 17:04
بسیار عالی
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+28 # هاتف 1392-12-29 12:28
باسلام تشکرمیکنم از علاقه وارادتتون به فرهنگ ایرانی
به قول یک فیلسوف ایرانی بایدگریست به حال ملتی که فرهنگ خودرافراموش میکنند و فکرمیکنند باخرید کاج وجشن گرفتن کریسمس وهدیه دادن روز ولنتاین فکرمیکنند وارث فرهنگ وتمدن غرب شده اند دوستان هرکس خودش باید نگهبان وعمل کننده به فرهنگ خودش باشه اینو فراموش نکنین غربیها هیچ ارزشی برای هیچ جشن ماقائل نیستن هرچندکه اون جشن یا رسم سابقه ای بیشتر یاداستانی بیادماندنی تر داشته باشه نگاه کنید آمریکاواروپا جشنهای باقی مانده از ایتالیا یاهمون روم سابق روجشن میگیرن وجشنهای روم هم از یونان شروع شده وتمدن یونان زمانیکه نزدیک به 3هزارسال ازشهرنشینی ایرانیان در شوش گذشته شروع میشه یکی از افتخارات بزرگ غرب به سقراطه که بزرگترین واولین فیلسوفشونه که طبق نوشته های خودشون اون منطق ودلایلشو از زاراتاس یاهمون زرتشت ما گرفته عزیزانم فریفته فرهنگ دیگران نشویم زمانیکه خودمون بهتر از اونو داریم
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+13 # AmiR 1393-11-14 18:14
آآآآآآآآآآآآآآآآآآفرین

درووووود بر شما و نویسنده ی این مطلب و تمام کسانی که فرهنگ غنی و کامل خودمون رو فراموش نکردن "و نمی گذارن که فراموش بشه"...

پیشاپیش روز عشق و محبت ایرانی را شاد باش میگم...
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+1 # ثمان 1393-11-23 10:02
عشقومحبت ایرانی به زمین...دراصل که زمین زاینده است وبه تقلیدازآن نسبت بهزنان برگشته...ولی دراسلام، مبنا مقام والای زن محبوب است، نه زمین
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+18 # Marziye 1392-12-06 10:45
سلام به همه.دوستان عزیز در گذشته های دور معدود زنانی بودند که از خود درآمد داشته و میتوانستند هدیه ایی را برای عشق خود فراهم کنند.این نشاندهنده آن است که روز عشق بیشتر از سمت آقایان بوده.در ایران باستان جشنهای متعددی وجود داشته.این نشان دهنده این است که ایرانیان به راحتی برای هر مساله ایی جشنی داشتند.جشن سپندارمذگان هم یکی از این جشنها بوده.روز زن و زمین.میتونیم تعبیر کنیم که مردان زیادی در آن زمان باعث آبادانی و سبزی زمین میشدند.پس همسران آنها از آنان تشکر بعمل می آوردند.از طرفی هم مردان زنان زحمت کش خود را سوار بر گاری کرده و به هر مکانی که اونها دوست داشتند میبردند و هر چه میخواستند فراهم میکردند.در آن روزگار چندان هدیه خریدن معنا نداشته.
و اما دوست محترم آقا یا خانم ج# این چه حرفیه که این مساله ریشه دینی نداره.خداوند متعال میفرمایند دین با آداب و رسوم و سنن صحیح ملتها هیچ تناقضی ندارد.مگر نه این که خداوند میفرماید با اهل خانه خود به نیکی رفتار کنید؟این هم نیاز روحی افراد خانواده است که با عشق به یکدیگر هدیه داده و در اصل به نیکی رفتار کنند.
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+2 # مجتبی 1393-11-28 09:29
باسلام دوست عزیز برمبنای شواهد بدست امده در تخت جمشید زنان در آن زمان کار میکردند وحتی دارای مرخصی زایمان بوده اند وبه همین دلیل زنان هم میتوانستند به همسرانشان هدیه بدهند ولازم به ذکر است که برمبنای همین کتیبه های موجود در تخت چمشید پی میبریم که زنان ایرانی از قدیم الایام دارای حق مالکیت بوده اند آری اینجا ایران است مهد تمدن دنیا
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+10 # عاطفه 1392-12-04 17:15
سلام و درود
بسیار جالب بود
باید فرهنگ سازی بشه تا همگی 29 بهمن رو جشن بگیریم.
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+10 # mostafa 1392-12-03 08:05
5 اسفند فرارسیدن هفته عسق مبارک
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+3 # f 1392-12-02 10:01
مرسی خیلی خوب وبدولی اگهیه نگاهی به تقویم بندازین متوجه میشین که جشن اسفندگان(سپندار مذگان)روز عشق 5اسفندِ
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+3 # sara 1392-12-01 14:21
slm.mer30.aliii iiiiiiiiiiiibod
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
-79 # ج 1392-11-30 12:06
روز عشاق یه چیز کاملا غیر دینی و غیر شرعی است. چه در شکل ایرانیش (سپندارمزدگان) و چه به شکل فرنگیش (ولنتاین)
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+17 # حنا 1393-09-21 20:19
دین هیچ وقت عشقو منکر نشده بلکه برعکس
عشق لازمه ی رسیدن به خداست....
اما در چهار چوب دین و با هویت آریاییمون
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+10 # فری 1393-11-25 07:59
برو بابا خشکه مقدس بازی در نیار اسم دین رو هم خراب نکن
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
-1 # پری 1393-11-25 22:20
vaghan k ............
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
0 # الهه 1393-11-29 13:44
عشق چیزیه که دین بهش توجه ویژه کرده.نزدیک بودن خدا از رگ گردن به انسان یه جور عشقه
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+10 # ghaedi 1392-11-30 07:41
دوستان عزيز، بدبختي و بيچارگي فرهنگي ما فقط منحصر به بحث والنتاين نيست، احتمالا همه شما ژاپني ها و فرانسوي ها را به عنوان جوامع مترقي قبول دارين!! اما اگه تو خيابوناي همين كشوها قدم بزنيد به ندرت تابلوي فروشگاه يا ساختماني را با الفباي انگليسي مي بينيد، اما تو كشورهاي مفلوك جهان سوم ( و از جمله خود ما ) اگه چهار تا آجر روي هم مي ذاريم يا يك دكه سيگار فروشي برپا مي كنيم حتما بايد تابلو آن با حروف لاتين باشد.(و خط و فونت فارسي باعث سرشكستگي و شرمساري ماست) اگه قبول نداريد لطفا سري به خيابوناي اصفهان و تهران و ... بزنيد.
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
-3 # setareh 1392-11-29 07:30
zan ba paki k dare eshqesh sabet shodas pas sepandar bahonei bode ta hame marda dar on zaman ino bgan.sepandaret om mobarak albate 6roze dg!!
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+2 # rima 1392-11-29 07:12
بلاخره اسفند يا بهمن
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+3 # marva 1393-11-25 05:49
5 اسفند
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+5 # marva 1393-11-25 06:06
بیایید روز5 اسفند رو همه باهم جشن بگیریم با عشقمون توی خیابونا بریمو شادیمونو به هم نشون بدیم تا همه بدونن ایرانی اصالتشو فراموش نمیکنه!
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
-1 # ساره 1392-11-28 20:56
درود بر شما
هیچ فرقی نداره ولنتاین باشه یا سپندارمذگان مهم اینه که فاصله ی این دو مناسبت شده دهه ی عشق و دوستی و ابراز محبت به همنوع و اینکه همه از همدیگه یاد می کنند حتی شده با یک پیام پس زیاد خودمون رو خسته ی حاشیه ها نکنیم
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+8 # مینوصالحی 1392-11-28 16:43
سلام گاهی اوقات ماایرونی هاکارایی میکنیم که خلاف ارزش هاواعتقادات اصیلمونه.از ملیت هایی پیروی میکنم که هزاران سال بعدازتمدن اریایی بوجودامده،اسم های خارجی واس بچه هامون میذاریم،مدسالمو نو مدعیدباستانیمون روازتوماهواره میفهمیم،جنس بنجول خارجی استفاده میکنیم وازهمه ارزش هامون روگردونی میکنیم واین یعنی درد!دردبزرگی که خفگان اوره ونتیجش این میشه که دکترمملکت تویه جایی که مخاطباش زیادبودن باقطعیت بگه ماازنسل جنگ جو وخون ریزبودیم!برادرو خواهرایرونیم باهمه مشکلات پشت هموخالی نکنیم وازپشت خنجرنزنیم،ماهمو نایی هستیم که اگردانش تاثریاهم باشه بهش میــــــــرسیم! پس دستتوبه من بده ویاعلی بگو......
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+10 # مانی 1392-11-28 13:23
فراموش شدنش تقصیر ما نیست.
ما ولنتاین رو از کشور های غربی یاد گرفتیم و همه ساله قبل از ولنتاین همه یاد این روز میفتن.
چون توی کشور های غربی به این سنت ارزش و اهمیت میدن.
اگه تو کشور ماهم به روز سپندارمذگان اهمیت داده میشد یا اجازه شادی رو تو این روز میدادن مطمئنا ما فرهنگ خودمون رو ادامه میدادیم.
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+2 # مژگان 1392-11-28 11:03
روز عشقو به عشق زندگیم تبریک میگم . حامدم با تمام عاشقانه ام دوست دارم :*
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+4 # nani 1392-11-28 09:53
سلام.شما سر یه تاریخ سپندارمذگان نمیتونید با هم کنار بیاین چطوری میخواین جهانیش کنید؟سپندار مذگان 5 اسفند روز گزامیداشت زن
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+4 # روشنک 1392-11-28 06:44
به نظر من سپندار مذگان باید همون 5 اسفند باشه ، از اسمش هم پیداست سپند = اسفند پس حتما باید در اسفند این جشن صورت بگیره
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+10 # مریم 1392-11-27 20:29
ما به کجا داریم میرویم !!!
همه چی ما رو از ما گرفتند و یا خودمان از خودمان گرفتیم
ممنون از اطلاعات کاملتون
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+3 # چشم بینا 1392-11-27 19:07
خیلی جالب بود اما بهتر بود این مطلب رو روز مادر توی سایتتوم اعلام میکردین نیاز به یادآوری نیست که روز مادر تولد یه غیر ایرانیه
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+5 # فاطمه 1393-09-29 13:11
هیچکس نمیگه روز مادر یه روز ایرانیه
درایرانم روز مادر رو بخاطر ارادت به حضرت فاطمه برگزار میکنن ربطی به سنت ایرانی نداره این یه سنت اسلامیه
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+5 # بهار 1393-10-03 06:32
روزتولد غیرایرانی چیه دوست عزیزم!!!روزتولد بهترین مادردنیاست!!!دو ست خوبم منم مث توعاشق فرهنگ سرزمینمان ولی این نظرتو اصلن قبول ندارم باتمام احترام.لطفا یه کم بیشترراجع به حرفی که زدی فک کن !!!
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
0 # محمد 1393-11-29 06:32
مگه دروغ گفته؟ كجاش بي ادبيه ؟
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+1 # آرزو 1392-11-27 18:47
اولا خوبه اطلاع رسانی میکنید ولی خیلی ها نمیدونن؛ دوما آدم میتونه روزای خوبو جشن بگیره؛ چه اشکال داره؛ این روز جهانی هست؛
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+1 # یلدا 1392-11-27 16:24
محمدجون پیشاپیش تولدت مبارک
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+7 # حمید 1392-11-27 14:15
سلام
میخواستم بگم , حالا چرا باید حتما شش روز از این تاریخ کم کرد
به رسم باستان , همون پنجمین روز از ماه دوازدهم باشه چه اشکالی داره؟
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+2 # سلمان 1392-11-27 09:00
سلام درود بر شما
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+7 # محمد 1392-11-26 11:55
ریا نباشه من متولد 29 بهمن هستم...
خخخخخخخخخخخ
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+14 # محمود لعل عوضپور 1392-11-26 11:38
همه قبول دارند که ما ایرانیان دارای فرهنگ غنی هستیم.متا سفانه مسئولین، این فرهنگ گم شده مارا معرفی نمی کنند. حتی اینها از قرآن استفاده ابزاری می کنند.در قرآن درسوره اصحاب کهف آیه 80 تا 100 در مورد کوروش بزرگ سخن گفته . خداوند می فرماید ما اورا(کوروش)از بندگان خاص قراردادیم و به او علم و درایت خاص بخشیدیم.... متاسفانه کسی که اسمش در قرآن برده شده و از بندگان خاص خدا می باشد در هیج جایی سخن از او گفته نمی شود.مقبره اش چند تا سنگ است. در صورتیکه کسانیکه اسم و اثری در قرآن ندارند تبدیل به مقبره ها و زیرتگاه های عظیم شده است
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+3 # علی 1392-11-26 08:17
سلام روز سپندارمذگان 29 بهمن نیست 5 اسفده دوست عزیز
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+6 # فرناز 1392-11-26 07:49
سلام دوست خوب از اونجايي كه سپندار به پنجمين روز ماه گفته ميشه و اين جشن مريوط به آخريم ماه سال هست فكر ميكنم همچنان روز پنجم اسفند بايد جشن گرفته بشه و ارتباطي به شش ماه اول سال و شش روز جلو آمدن نداشته باشه چون فلسفه جشن بهم ميخوره و همون پنجمين روز اسفند بايد باشه
با تشكر
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+1 # مژگان 1392-11-29 15:24
با نظرتون موافقم. درستش همون 5 اسفنده ک بهش میگن اسفندگان. ب همه تبریک میگم و امیدوارم غرق عشق باشه زندگیتون. روز 5 اسفند روز تولد منم هس
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+9 # HASSANMAHDAVI 1392-11-25 16:02
درود بر سه پندار نیک ایرانیان پاک
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+9 # مهدي 1392-11-25 14:38
سلام
دوستان عزيز من هم به نوبه ي خودم روز ٢٩ بهمن رو روز عشق ميدونم ولي جا انداختن اين روز نياز به هماهنگي و پخش كردن اين اخبار داره اگر بتونيد شماهايي كه به نت دسترسي داريد از سال آينده همه براي همون روز برنامه ميريزن امسال كه گذشت
ممنون
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+7 # عاشق 1392-11-25 12:16
عالي بود ولي بيشتر بايد تبليغ بشه من هم امسال 29بهمن روبه همسرمتبريك مي گم
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+5 # رها 1392-11-25 11:17
باسلام وتشكرازمقاله ايكه نوشتين...اميدوا رم روزي برسه كه سپندارمزگان ازولنتاين پررنگتربشه واقايون قدرخانوماشونوبي شتربدونن وبهاي بيشتري بدن...ممنون
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+1 # roxanne 1392-11-25 08:51
سلام ممنون ازاطلاع رسانیتون
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+3 # عاطفه18 1392-11-25 08:06
روزعشاق ب همه تبریک میگم مخصوصادوستم زینب که هرسال واسش کادومیخریدمa.z. e.h
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+2 # مریم احمدی 1392-11-25 06:46
سلام مطلبتون خیلی قشنگ بود وبلاگ شرکت ما کشاورزیه اما من این مطلبو بابت اطلاع رسانی بیشتر داخلش گذاشتم
(گروه تولیدی کهربای حیات شهرکرد)
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+7 # متین 1392-11-25 00:24
درود بر ایرانیان
ممنون از شما بخاطر این مطلب
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
-28 # سارا 1392-11-24 18:43
تو این روز اتفاق خاصی نیفتاده که بخواد روز خاصی بشه.پس همون ولنتاین با ارزش تره.در ضمن مهم نیس کجای دنیا اتفاق افتاده مهم قداست عشقه که از طرفه این آدم حفظ شده که جونشو واسش داده و شده الگو.پس لطفا همه چیو باهم قاطی نکنین...
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+16 # کیانا 1392-11-27 20:24
منظورتون چیه که توی این روز اتفاق خاصی نیفتاده؟؟! چون توی دوران ما به سپندارمذگان ارزش نمیدن، دلیل نمیشه این روز روز خاصی نباشه
همین کوتاه اومدنا باعث میشه که سنت های قشنگ از بین بره.
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+2 # الهام 1392-11-24 18:40
صلا دلیلی برای جبهه گرفتن وجود نداره.سپندارمزد گان روززن وزمین منظور همون زایش است.اصلا ربطی نداره هیچ منبعی هم وجود نداره که بگه زنها به مردان هدیه میدادن اینکه برای مخالفت بیایم دروغ بسازیم اصلا درست نیست
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
0 # الهام 1392-11-24 18:39
اصلا دلیلی برای جبهه گرفتن وجود نداره.سپندارمزد گان روزی است برای تشکر از زنان در واقع روز زن وزمین منظور همون زایش است.اصلا زبطی نداره هیچ منبعی هم وجود نداره که بگه زنها به مردان هدیه میدادن اینکه برای مخالفت بیایم دروغ بسازیم اصلا درست نیست
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+6 # کوروش 1392-11-24 12:03
فرهنگ غربی را به فرهنگ خودمون القا نکنیم . آقا یا خانم تنها روز زن و دختر نداره روز عشق روزه عشقه متوجه باشید خواهشا
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+1 # مهسا 1392-11-24 10:20
سلام واقعا ممنون خیلی عالی بود
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+2 # تنها 1392-11-23 12:10
خیلی جالب بود
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+5 # خانم بیتا اصغری 1392-11-23 08:34
مرسی
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+16 # نگار 1392-11-23 07:01
سلام

امیدوارم همه به فرهنگ غنی ایران عزیز بها بدیم و عشق را هم مقدس بدانیم
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+9 # abtin 1392-11-22 13:47
درود
امکان داره تلفظ درست سپندارمذگان را بیان بفرمایید؟؟؟
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
0 # تنها 1392-11-19 10:29
سلام.خواستم بگم در ایران روز بزرگداشت دختر جداس.روز زن هم جداست.سپندارمزگ ان اصلا ربطی به ولنتاین نداره و مقایسه کردنش بی مورده
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
0 # کوروش 1392-11-24 12:06
روز عشق روزه عشقه دختر و زن نداره متوجه باشید لطفا
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+17 # ghaedi 1392-11-19 10:10
به نظر من اون ايرونيايي كه مناسبت والنتين اروپايي ها را جشن مي گيرند، خيلي بي هويت و جاهل هستند ، چون همين اروپايي ها و امريكايي ها هيچ احترامي براي سنتهاي ملي ما قائل نيستند، و بعضاً اصلا ايراني ها را آدم حساب نمي كنند، مثلاً همين سايت گوگل كه به افتخار سالروز تولد سگ فلان رقاصه لوگو سايت خودش را عوض مي كنه تا حالا شده به احترام چند صد ميليون فارسي زبان كه نوروز را جشن مي گيرند، يك لوگو متناسب با نوروز بذاره.
يا ماجراي فيلم 300 را كه همگي به خاطر دارن كه ايراني ها را بصورت مشتي هيولا به تصوير كشيدن. و ... و... و...
حالا چرا بايد من و تو ايراني با چند هزار سال تمدن،دلقك وار مقلد آداب و سنن اين انگلوساكسون هاي وحشي باشيم؟!؟!؟!
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
-13 # الهام 1392-11-25 18:22
شما وقتی اطلاع ندارین چرا صحبت میکنید گوگل دست کم 2سال رو که من مطمئنم لوگوی نوروز گذاشت.در ضمن فقط ایرانیها ولنتاین رو مورد توجه قرار نمیدن تمام دنیا حتی خایناور دور هم ولنتاین رو به عنوان روز عشق قبول دارن
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+14 # کیانا 1392-11-27 20:20
الهام، درسته که ما ولنتاین رو جشن بگیریم فقط به خاطر این که بقیه ی کشور ها هم اونو جشن میگیرن و جشن خودمونو (که کهن تره) فراموش کنیم؟؟!
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
-11 # الهام 1392-12-13 14:40
ببینید این روز روز زن هست نه روز عشق
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+5 # سید علی 1392-12-13 08:27
گوگل چندین بار ارم خودشو 7 سین کرده اونم نه فقط به خاطر ایرانی ها بلکه به خاطر بیشتر کشور ها از جمله پاکستان تاجیکستان و ... که همه نوروز را جشن می گیرند
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+6 # مجتبی 1392-11-19 07:06
سلام جالب بود
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+13 # صفا 1392-11-17 12:14
سلام.واقعا عالي بود.تا جايي كه بتونم به دوستام ميگم.دوباره ممنون...
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+2 # محمد حسین آل سیدان 1392-11-17 09:24
سلام
ممنون از خبرات خیلی جالب بود اما ....
شما که دم از فرهنگ ایران می زنی چرا سایتت پر از عکس غربی
ایران باستان به سبک غرب؟
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+6 # المیرا 1392-11-26 06:05
عزیزم این عکسایی از کوروش کبیر و همسرش کوروش پادشاه ایران کجاش غربیه؟؟؟؟؟؟
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
-2 # چرم صبا 1392-11-15 15:49
سلام خواستم آگهی بدم تو گروه c1
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+1 # روزنه 1392-11-16 15:52
لطف بفرمایید درخواست خود را به ایمیل

مدیریت سایت ارسال فرمایید.
با تشکر
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+31 # علی 1392-11-12 22:11
سلام
من یه اشکالی به نوشته شما دارم.....من در تعریف روز سپندار مذ هر جا در سایت های معتبر خوندم (مثل ویکی پدیا) گفته شده که این روز برای بزرگداشت زنان بوده و مردان به همسران خود هدیه میدادند و در مورد هدیه دادن زنان به مردان چیزی گفته نشده است. این روز روز بزرگداشت زنان بوده است.
اولا اگر این روز ، در ایران باستان روز عشق است ، ایا در ایران باستان روز زن یا مادر نیز وجود دارد یا خیر ؟
دوما اگر مطالب ذکر شده در ویکی پدیا صحیح باشد و سپندارمذ روز زنان باشد چه لزومی به مقایسه کردن ان با روز ولنتاین میباشد، چون در کشور های غربی روز زن و روز عشق دو روز مجزا مبیاشند و در روز ولنتاین مردان و زنان به کسانی که دو ستشان دارند هدیه میدهند.این افراد شامل دوست های نزدیک و همسر شخص میگردد و صرفا محدود به شخص خاصی نیست.

لطفا اگر برای نوشته های خود منبع دارید ذکر کنید.
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+5 # یتمویبنکیانن 1392-11-26 13:34
نکته ای در باره حرف شما : ویکی پدیا اصلا سایت معتبری نیست چوون قابل ویرایش توسط همه افراد است. به ویکی پد یا اعتبار نکنید
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+6 # ایرانی 1392-11-29 07:05
دوست من جناب علی خان با دیدگاه شما موافقم
سپندارمذگان به هیچ عنوان روز عشق نبوده و روز بزرگداشت زن، زمین و مقام زایا می باشد. همانطور که به مردگیران نیز مشهور بوده و جشن مردگیران برگزار می شده و زنان در آن روز فرمانروا می شدند و مردان هدیه می دادند.
شوربختانه این ایراد در نشل جوان ما به شدت دیده می شود. می خواهند به آیین های گذشته خود برگردند اما چون مطالعه نمی کنند و یا تنها به شنیده ها تکیه میکنند، در این مورد نیز اشتباه و انحراف ایجاد می شود.
مگر در ولنتاین تنها مردها به زن ها هدیه می دهند که سپندارمذگان روز عشق ایرانی است؟!!!!
بنا بر این سپندارمذگان روز زن ایرانی است نه روز عشق!!!
باید یادآوری کنم که روز عشق ایرانی جشن مهرگان در مهر ماه است که جشن مهربانی، دوری از دروغ و نامهربانی و وقای به عهد است و قاعدتا دختر و پسر با هم عهد می بندند و وفاداری به آن را جشن می گیرند. جشن مهرگان درروز 16 تا 21 مهر است که البته اختلاف نظری که در 6 روز اختلاف تعداد ماه ها است در این جشن نیز وجود دارد و برخی 10 مهر را آغاز آن می دانند.
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+3 # سید علی 1392-12-13 08:24
ببخشید! سایت های معتبر مثل ویکی پدیا؟!!!
کدوم عقل سلیمی این سایت رو معتبر اعلام میکنه که 2 دقیقه یه بار یکی میاد عوضش می کنه
هر کیم مطالبشو دوست نداشتن بلاک می کنن!
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+17 # ahura 1392-11-12 17:31
salam..mamnun az etelaate mofidetun..
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+27 # اسماعیل 1392-11-12 10:50
مرسی از اطلاع رسانیت عالی بود
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+13 # آرژانتینی 1392-11-09 09:54
سلام ممنون از اطلاعات مفیدتون . با امید به ایرانی بودن ناب پا به صفحات نو تقویم می‌گذارم اما دریغا...
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+34 # مریم 1392-11-02 16:46
سلام،خسته نباشید،ممنون،عا لی بود،من تا بتونم اطلاع رسانی می کنم.
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر
+37 # reza 1392-10-20 21:18
Love you
پاسخ دادن | گزارش تخلف به مدیر

نوشتن دیدگاه

لطفا فقط در مورد همین مطلب، کامنت بگذارید. اگر می‌خواهید موضوعی دیگر را با ما در میان بگذارید، از فرم تماس استفاده کنید.
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
کامنت‌های شما بعد از تأیید مدیر سایت، نمایش داده می‌شوند.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تازه‌هاي سايت